Vloženie diela na internetovú stránku tretej osoby pomocou framingu je verejným prenosom

Vloženie diela na internetovú stránku tretej osoby pomocou framingu je verejným prenosom

Súdny dvoj Európskej Únie (SDEÚ) riešil zaujímavý prípad nemeckej digitálnej knižnice, ktorá na svojej internetovej stránke zobrazovala náhľady rôznych autorských diel.

Knižnica sa dostala sa do sporu s organizáciou kolektívnej správy autorských práv, keď nechcela prijať technické opatrenia, ktoré by zabránili tretím osobám vo framingu náhľadov autorských diel na internetovej stránke knižnice (framing spočíva v rozdelení jednej web stránky na viacero rámov a zobrazenie v jednom z nich pomocou hypertextového odkazu alebo vloženého internetového odkazu určitého prvku pochádzajúceho z inej stránky s cieľom zatajiť používateľom tejto stránky prostredie, z ktorého pochádza).

Nemecký súd v spore žiadal SDEÚ aby určil, či sa má takýto framing považovať za verejný prenos diela. SDEÚ judikoval, že vloženie diela na internetovú stránku tretej osoby pomocou techniky framingu je verejným prenosom

SDEÚ zároveň zdôraznil, že ak nositeľ autorského práva prijal určité technické opatrenia proti zverejneniu jeho diel pomocou framingu, neudelil súhlas, aby tretie osoby mohli voľne vykonávať prenos jeho diel. Vloženie diela na internetovú stránku tretej osoby pomocou framingu predstavuje v takomto prípade sprístupnenie diela „novej“ verejnosti.

Záverom, na takýto verejný prenos je preto potrebné získať súhlas autora.

Ostatné články

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1.     Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a.  …

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON