Rozhodnutie SDEÚ v spore ochranných známok PUMA vs. PUMA-System

Rozhodnutie SDEÚ v spore ochranných známok PUMA vs. PUMA-System

Súdny dvor EÚ (SDEÚ) riešil nedávno prípad týkajúci sa podobnosti ochranných známok. Nemecká spoločnosť podala prihlášku na registráciu EÚ slovnej ochrannej známky v znení „PUMA-System“. Proti zápisu tejto ochrannej známky podala námietky známa nemecká firma so športovým oblečením PUMA SE, ktorá má registrované obrazové ochranné známky PUMA.

Dodávame, že každá zo spoločností registrovala ochranné známky pre rozdielne služby a výrobky (PUMA-System najmä pre počítačový hardware a software a PUMA pre športové oblečenie a doplnky).

PUMA SE v námietkach argumentovala, že úrad do registra nezapíše ochrannú známku, ktorá je podobná so staršou ochrannou známkou, ak táto staršia známka má dobré meno v EÚ a používanie novej známky by neoprávnene ťažilo z dobrého mena staršej známky.

SDEÚ žalobu v časti zamietol a rozhodol, že používanie ochrannej známky PUMA-System síce môže ťažiť z dobrého mena PUMA, ale len pri niektorých službách a výrobkoch. Súd v rozhodnutí argumentoval, že samotná podobnosť a existencia dobrého mena ochrannej známky nevytvára vzťah medzi týmito ochrannými známkami. Obe ochranné známky pôsobia na úplne odlišné cieľové skupiny spotrebiteľov (až na určité výnimky).

Úrad preto prihlášku zamietol len v časti, v ktorej ochranné známky pôsobia na rovnaké skupiny spotrebiteľov (napr. pre výrobky ako slúchadlá alebo mobilné telefóny). Pre ostatné výrobky a služby ochrannú známku spoločnosti PUMA-System zaregistroval.

Ostatné články

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1.     Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a.  …

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON