Pripravovaná smernica EÚ o copyright by mala obmedziť voľné šírenie spravodajského obsahu na digitálnom trhu
Európsky parlament odhlasoval smernicu o copyright, podľa ktorej by sa mali tlačové agentúry a vydavateľské domy domôcť ochrany autorských práv pred internetovými platformami ako sú napr. Google, Facebook, Twitter a iné.
Podľa smernice, ak majú tieto internetové platformy záujem zverejniť články, titulky správ atď. (ktoré sú chránené autorským právom), sú povinné získať od vydavateľstiev a printových médií súhlas s ich použitím. Zároveň by mali byť povinné s nimi zdieľať určitú časť svojich príjmov, ako kompenzáciu za možnosť šírenia chráneného obsahu.
Smernica tiež upravuje novú povinnosť internetových spoločností ako YouTube alebo ulož.to sledovať, či obsahom nahraného videa nedochádza k porušovaniu autorských práv. Zodpovednosť za dodržiavanie týchto povinností by mala niesť samotná internetová spoločnosť (a nie užívateľ, ktorý obsah zverejňuje).
O vývoji schvaľovacieho procesu budeme ďalej informovať.
Ostatné články
Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou
Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1. Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a. …
Prvá regulácia umelej inteligencie
EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov. Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…