Podniky vlastniace práva duševného vlastníctva sú úspešnejšie a majú vyššie príjmy
Úrad priemyselného vlastníctva SR vykonal začiatkom roka analýzu práv duševného vlastníctva v rámci EÚ. Cieľom analýzy bolo porovnanie ekonomickej výkonnosti podnikov, ktoré majú registrované práva duševného vlastníctva (PDV) (napr. patenty, ochranné známky, dizajny) s podnikmi, ktoré ich registrované nemajú.
Z analýzy vyplynuli zaujímavé výsledky:
- zamestnanci podnikov vlastniacich PDV majú približne o 19 % vyššie mzdy,
- veľké podniky vlastniace PDV majú o 18 % vyššie príjmy na zamestnanca,
- SME podniky vlastniace PDV majú o 68 % vyššie príjmy na zamestnanca,
- PDV sa využívajú najviac v odvetviach ako IT, priemysel, vedecké a technické činnosti.
Napriek tomu, na Slovensku si firmy registrujú PDV len v malej miere. Dôvodom je najmä nedostatok informácií, ohľadom právnej ochrany, ktorú PDV ponúka. Z analýzy úradu vyplýva, že z 2 317 SME podnikov na Slovensku vlastní národný patent len 0,2 %, čo Slovensko zaraďuje na posledné priečky krajín EÚ.
Ostatné články
Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou
Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1. Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a. …
Prvá regulácia umelej inteligencie
EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov. Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…