Nová právna úprava odbremeňuje zamestnávateľov od viacerých byrokratických povinností

Nová právna úprava odbremeňuje zamestnávateľov od viacerých byrokratických povinností

Podnikateľské kilečko novelizovalo viaceré zákony upravujúce aj povinnosti zamestnávateľov s cieľom znížiť zbytočnú administratívnu záťaž.

Zamestnávatelia mali donedávna povinnosť nahlasovať každé voľné pracovné miesto Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak si uvedenú povinnosť nesplnili, hrozila im pokuta do 300 EUR. Nová právna úprava túto pokutu ruší, povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta však naďalej trvá.

Zmena nastala aj v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP). Zamestnávatelia majú povinnosť vymenovať zástupcu zamestnancov zodpovedného pre BOZP už len vtedy, ak majú viac ako 10 zamestnancov. Ostatní zamestnávatelia tak môžu spraviť dobrovoľne.

Po novom, zamestnávatelia nemajú povinnosť nahlasovať Úradu verejného zdravotníctva zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do 2. kategórie prác. Do 2. kategórie sa zaraďujú profesie, pri ktorých je predpoklad, že majú nepriaznivý vplyv na zdravie, avšak nedosahujú zákonné limity, aby boli preradené do vyššej kategórie (ide napr. o celodennú prácu pri počítači, prácu v hlučnom prostredí a pod.) Uvedená povinnosť spôsobovala zamestnancom zbytočnú administratívnu prekážku a problémy, nakoľko v mnohých prípadoch nevedeli posúdiť, či ich zamestnanci spadajú do tejto kategórie prác.

Ostatné články

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1.     Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a.  …

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON