Dočasná ochrana podnikateľov – parlament schválil predĺženie a zmeny

Dočasná ochrana podnikateľov – parlament schválil predĺženie a zmeny

Podnikatelia môžu požiadať o poskytnutie dočasnej ochrany aj v tomto roku. Zákon o dočasnej ochrane podnikateľov však prináša radu zmien oproti predošlej ochrane.

Podľa návrhu zákona môžu o dočasnú ochranu požiadať len podnikatelia, u ktorých je predpoklad životaschopnosti a súhlasí s tým najmenej 50 % nespriaznených veriteľov. Nespriaznenými veriteľmi sú osoby mimo riadiacich funkcií spoločnosti, alebo tiež osoby, ktoré nemajú majetkovú účasť na spoločnosti, ktorá sa uchádza o dočasnú ochranu.

Dočasná ochrana sa poskytuje v rýchlom formálnom súdnom konaní na obdobie troch mesiacov s možnosťou predĺženia na ďalšie tri mesiace. S predĺžením musí súhlasiť dvojtretinová väčšina nespriaznených veriteľov. Opätovne požiadať o dočasnú ochranu môže podnikateľ až po uplynutí štyroch rokov.

Podnikateľovi pod dočasnou ochranou sa poskytuje čiastočná ochrana v súvislosti s konkurzom, výkonom exekúcie, zabezpečovacích práv a tiež sa obmedzuje ukončovanie zmluvných vzťahov a započítanie spriaznených pohľadávok.

Základným opatrením je možnosť uhrádzať „nový dlh“ pred „starým dlhom“. To znamená, že podnikatelia môžu prednostne uhrádzať záväzky bezprostredne súvisiace so zachovaním prevádzky podniku, ktoré vznikli po poskytnutí dočasnej ochrany, pred záväzkami, ktoré vznikli pred poskytnutím dočasnej ochrany.

Ostatné články

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou

Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1.     Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a.  …

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON