Ako právne ochrániť softvér
Na ochranu fyzického predmetu existuje množstvo efektívnych prostriedkov. Ako je to však s ochranou nehmotného diela, akým je napríklad softvér? Ako sa proti jeho krádeži brániť? Na to sa pozrieme v tomto článku.
Hlavné body sú nasledovné:
- softvérové pirátstvo a nelegálny SW
- prostriedky ochrany SW
- možnosti ochrany SW pomocou práva priemyselného vlastníctva
Čo je softvér?
Je to programové vybavenie počítača – všetky aplikácie, ktoré sa dajú na počítači spustiť. Softvér má na rozdiel od hardvéru nemateriálnu podobu. Medzi softvér zaraďujeme operačné systémy, ovládače zariadení a všetky druhy aplikačných programov.
1. Softvérové pirátstvo a nelegálny SW
Pod softvérové pirátstvo zaraďujeme nelegálny SW a nelegálne použitie (legálneho) SW. Ich spoločným znakom je, že zasahujú do majetkových alebo osobnostných práv autora.
Medzi najrozšírenejšie skutkové podstaty softvérového pirátstva patrí:
- nelegálny zásah do zdrojového kódu - nelegálny vývoj SW
- nadobudnutie nelegálneho SW
- nelegálne nadobudnutie (legálneho) SW
- nelegálne používanie (legálne nadobudnutého) SW
- nelegálne používanie/šírenie (legálne nadobudnutého) SW
Prečo dochádza k softvérovému pirátstvu?
Na základe výsledkov analýz vieme, že dôvodom softvérového pirátstva je najmä nedostatočné zaškoľovanie zamestnancov, ich nedisciplinovanosť a nepochopenie licenčných podmienok. Samozrejme, často sú príčinou aj o ekonomické dôvody na strane zamestnávateľa.
Prečo používať legálne nadobudnutý SW?
Ako správne tušíte, používaním nelegálne nadobudnutého SW dochádza k porušeniu zákona. Jeho používaním užívateľ porušuje autorský zákon, občiansky zákonník, trestný zákon a iné právne predpisy.
Základným nástrojom pri udeľovaní súhlasu na používanie diela je licenčná zmluva. Je potrebné si uvedomiť, že licenčnou zmluvou užívateľ nezískava vlastnícke právo k SW. Licenčná zmluva dáva právo na používanie SW v rozsahu dohodnutom oboma stranami. Zmluva musí obsahovať náležitosti, ktoré zabezpečia bezproblémové používanie SW.
2. Prostriedky ochrany SW
V prípade, ak je SW nelegálne šírený, je k dispozícii niekoľko prostriedkov ochrany, ktoré primárne delíme na:
- preventívne
- následne
Medzi preventívne prostriedky ochrany SW zaraďujeme
- Softwarové nástroje – aktivácia SW cez licenčný kľuč, DRM technológie
- Hardwarové nástroje - HW kľúče (dongle)
- Cloud computing – prístup cez cloud
- Ostatné - osveta, zákonné sankcie, mlčanlivosť
Následné prostriedky ochrany SW poznáme:
- súkromnoprávne - svojpomoc, domáhanie sa práv na súde
- verejnoprávne – priestupky, trestné činy
Nároky, ktoré môže poškodená osoba žiadať:
- určenie autorstva
- zákaz ohrozenia alebo porušovania autorského práva
- odstránenie následkov zásahu
- náhrada nemajetkovej ujmy
3. Možnosti ochrany SW pomocou práva priemyselného vlastníctva
Typickými prostriedkami ochrany SW sú ochranná známka, patent a úžitkový vzor. Odporúča sa využívať viac prostriedkov súčasne.
Ochranná známka
- tvorí akékoľvek označenie, ktoré možno graficky znázorniť a ktoré slúži na rozlíšenie produktov alebo služieb jednej osoby od produktov alebo služieb inej osoby
- právna ochrana označenia
Pri právnej ochrane označenia SW je potrebné poznamenať, že nejde o samotnú ochranu vlastnosti a riešenia SW, ale len o ochranu jeho označenia.
V prípade registrácie ochrannej známky je nevyhnutné uvažovať triezvo a registrovať iba tie činnosti, ktoré osoba reálne vykonáva. Zároveň je dôležité myslieť aj do budúcnosti a registrovať to, čo osoba plánuje vykonávať. Je to hospodárnejšie a dokážeme tým ušetriť nemalé finančné prostriedky.
Praktický príklad:
Ak sa venujete vývoju SW, tak neregistruje ochrannú známku „krompáče“. Avšak, ak predávate vitamínové nápoje, a viete, že o dva roky začnete vyrábať čokoládové nápoje, tak je vhodné zaregistrovať obe známky naraz.
Patent
- udeľuje sa na vynálezy zo všetkých oblastí techniky, ktoré sú: i) nové, ii) zahŕňajú vynálezcovskú činnosť, iii) sú priemyselne využiteľné
- predstavuje ochranný dokument, ktorým dáva štát výlučné právo jeho majiteľovi na využívanie vynálezu počas určitého časového obdobia
Na území EÚ nie je možné požiadať o patent pre samotné počítačové programy. Výnimku predstavuje prípad, ak má osoba záujem patentovať SW spojený s HW. Toto spojenie musí spĺňať všetky ostatné podmienky patentovateľnosti.
Úžitkový vzor
- je forma právnej ochrany nových, priemyselne využiteľných technických riešení, ktoré sú výsledkom vynálezcovskej činnosti z akejkoľvek oblasti techniky
Porovnanie patentu a úžitkového vzoru
- účinky ochrany formou patentu a úžitkového vzoru sú v zásade rovnaké
- úžitkový vzor na rozdiel od patentu neposkytuje ochranu spôsobom výroby chemických a farmaceutických látok, liečivám ani biotechnologickým postupom
Pozitíva a negatíva úžitkového vzoru:
+ rýchlejšie konanie o registrácii úžitkového vzoru (konanie trvá cca. 6 mesiacov až 1 rok)
+ nižšie náklady
+ porovnateľná ochrana ako patent
– ochrana sa poskytuje najdlhšie na 10 rokov (4 roky + 2x predĺženie o 3 roky)
Pozitíva a negatíva patentu:
+ dlhšia doba ochrany (až do 20 rokov)
+ prestíž
– vyššie náklady (avšak poplatky sa platia priebežne)
– dlhšie konanie o registrácii patentu (konanie trvá cca. 3-4 roky)
Záver
Dôležitým krokom pri ochrane softvéru je správne nastavenie zmlúv. Netreba zabúdať ani na dohodu o mlčanlivosti, ktorou je možné jednoducho predísť budúcim komplikáciám.
Nedostatočná úprava zmlúv často vedie k protiprávnemu konaniu, ktoré môže pre firmy znamenať neželané následky. Za posledné 4 roky sme pracovali na 200+ IT projektoch a často riešime otázky ochrany softvéru. Ak sa potrebujete poradiť k ochrane vášho softvéru, napíšte mi na eva.schin@mathisonlegal.sk.
Ostatné články
Oblasti, v ktorých je potrebné zosúladiť VOP s prijatou novelou
Dňa 1.7.2024 nadobudne účinnosť dlho očakávaná novela spotrebiteľského práva. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa komplexne upravuje práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov. Prijatie novely sa výrazne dotkne aj všeobecných obchodných podmienok (VOP). 1. Rozšírenie informačných povinností obchodníka Novela rozširuje informačné povinnosti obchodníka vo vzťahu k spotrebiteľovi, napr. o: a. …
Prvá regulácia umelej inteligencie
EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov. Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…